İrfan Atasoy Kimdir?

İletişim Tasarımı Uzmanı İrfan ATASOY; iletişim, danışmanlık, eğitim, medya ve dijitalleşme alanlarında faaliyetlerde bulunmaktadır. Çalışmalarını “İrfan Atasoy IDEA” markasıyla yürütmektedir.

Lisans ve Yüksek Lisansını İletişim Tasarımı üzerine yapmış, Onur ve Yüksek Onur dereceleriyle mezun olmuştur.

“Sosyal Medyanın Toplumsal Hayata Etkileri ve Yeni Medya İle Oluşan Yeni İletişim Dili” başlıklı yüksek lisans tezi literatürdeki ilk çalışmadır. Ayrıca Halkla İlişkiler mezunu da olan İrfan Atasoy, Türk Dili ve Edebiyatı üzerine Yandal eğitimi almıştır. Ayrıca İBB Gösteri Sanatları Merkezi’nde konservatuvar temelli eğitim veren ‘Oyunculuk Okulu’nda iki yıl eğitim görmüş, Kuş Dili Eğitim Merkezi’nde ise spikerlik ve sunuculuk eğitimi almıştır.

14 yıl boyunca TGRT FM ve TGRT Haber’de program yapımcılığı ve sunuculuk yapan İrfan Atasoy, Türkiye Gazetesi’nde de iki yıl aktüel meselelere dair kaleme aldığı yazılarıyla köşe yazarlığı yapmıştır. 2014 yılından bu yana da Denizli Gazetesi’nde köşe yazılarına devam etmektedir.

2014-2015 yılları arasında Pamukkale Belediyesi’nde Basın Koordinatörü olarak görev yapan İrfan Atasoy, 2015-2017 yıllarında Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Pamukkale Teknokent’te Kurumsal İletişim Direktörü olarak görevde bulunmuştur. Aynı yıllar arasında Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin Eğitim, Tanıtım ve Farkındalık Birimi Temsilcisi olmuştur.

2017-2019 yılları arasında ise DRT’de Ana Haber Spikerliği ve Güne Bakış adlı programını hazırlayıp sunmuştur. Hâlihazırda DRT’de her Çarşamba yayınlanan “Haftaya Bakış” adlı gündem programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmaktadır. Ayrıca her sene Ramazan aylarında TGRT FM’de yayınlanan ‘Sahur ve İftar Özel Programları’nın sunuculuğunu üstlenmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında tanınan bir seslendirme sanatçısı olan İrfan Atasoy, birçok proje ve yapımda da seslendirme yapmaya devam etmektedir.

2005 yılından bu yana da bireysel, kamu kurumu ve özel şirketlere birçok eğitim vermiştir. İletişim, Diksiyon, Seslendirme, Pazarlamada Dijital Sunum Teknikleri, Haber Yazma ve Sunuculuk, Medya Şirketlerinde Yönetim ve Organizasyon, CV Hazırlama-Sunum-Mülakat Teknikleri, Hasta-Hekim İlişkisi ve İletişimi, Beden Dili ve Etkili İletişim Stratejileri, Dramatik Doğaçlama ve Sahne Performans, Yeni Medya ve Yeni İletişim Dili, Business Agility, Kurumsal İletişim, Dijital Dönüşüm Süreçleri, Kurum Kültürü vb. birçok eğitim başlığı altında eğitimler vermiş ve danışmanlık hizmetleri sunmuştur.

Bu arada, VISUALIST 2012 Uluslararası Görsel Kültür Kongresi’nde (Sanatta, Tasarımda ve İletişimde Yeni Yaklaşımlar) “Oyunculuk Sanatı ve Dijitalleşme: Dijital Aktörlerin Kazanım ve Kaybedimleri” ile Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen Kuram/Sanat/Tasarım Buluşması’nda “Postmodern Tatminsizlik: Ruhsal Açlık ve Tüketim Çılgınlığı” başlıkları altında bildiri ve sunumlar gerçekleştirmiştir. 2012 yılındaki İstanbul Tasarım Bienali’nde de “Kusurluluk” temalı sanat sergisinde “Kaosun Cazibesi – The Allure of Chaos” adlı performansı sergilenmiştir.

Öte yandan, “Teknoloji ve Siber Güvenlik: Dijital Toplumun Geleceği” (Technology and Cyber Security the Future of Digital Society) başlığıyla akademik bir makalesi de bulunan İrfan Atasoy’un bu çalışması,  Ekim 2019’da İstanbul Aydın Üniversitesi Dergisi’nde yayımlanmıştır.

Ayrıca, siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması alanlarında hizmetler sunan Tugay Siber Savunma Sistemleri A.Ş.’de ise Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev yapmaktadır.

İrfan Atasoy, 2021 Mart ayında ise Pamukkale Üniversitesi Rektör Basın Danışmanı olarak görev yapmaya başlamıştır.